Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poručíme větru, dešti…? Tentokrát ne!

19. 9. 2024

Aktuální povodeň nás opět zastihla v „nedbalkách“

Povodeň, která v minulém týdnu zasáhla značnou část Moravy a Slezska, jakož i některé regiony v Čechách, bývá znalci i pamětníky srovnávána s podobným řáděním přírodního živlu, jaké známe z let 1997 a 2002. Déšť sice na některých místech již ustal, ale voda z menších toků se vlévá do větších řek. Jaká bude konečná bilance této povodně, ještě nevíme. V tuto chvíli jsou hlášeny tři oběti na životech.

Již v prvních dnech tohoto neštěstí se vyrojilo množství „odborníků“, kteří jsou schopni od zeleného stolu udělovat rady, jak nejlépe postupovat proti padesátileté či stoleté vodě, s níž na řadě míst obyvatelé nemají žádnou zkušenost, protože něco takového nikdy nezažili. Dokonce ani ti nejstarší z místních občanů.

To, o čem píšu, nám nejlépe předvedli dva „odborníci na všechno“, kteří se nechali najmenovat do ústřední povodňové komise: jaloví žvanilové P. Hladík (profesí „ajťák“) a M. Výborný (vystudovaný teolog, který před vstupem do politiky působil jako středoškolský učitel). Samozřejmě – oba členové vlády za dvouprocentní KDU-ČSL. Pokaždé, když politiky této strany vidím a poslouchám ty jejich žvásty, nabývám dojmu, že ta jejich veledůležitá strana má aspoň dvacet procent preferencí. Realita je však zcela jiná: potácejí se mezi jedním a dvěma procenty a již v těchto volbách jim hrozí vymazání z politické mapy.

„Zasvěcená“ přednáška nekompetentního ministra zemědělství o tom, jak malá přehrada v Nových Heřmínovech na Bruntálsku spasí kraj v podhůří Jeseníků před velkými dešti, je doopravdy úsměvná. Připomíná to ony nekonečné diskuse v době „covidu“, kdy nikdo nic o této zákeřné chorobě nevěděl, ale přes noc se ze všech stali odborníci na léčbu „covidu-19“. Výborný jen potvrdil to, co jsem o něm napsal po jeho jmenování ministrem zemědělství: Bude to výborný žvanil. Tiskové konference z jednání povodňové komise nám daly důkaz o tom, že jsem se nemýlil. Žvanil zůstane žvanilem až do konce života.

U lidoveckých („černoprdelnických“) ministrů, kteří se tak ochotně ujali svých funkcí v povodňové komisi (i ostýchavý „profesůrek z Brna“ jim raději šel z cesty a svěřil jim „boj s povodní“ bez rozpaků), je evidentní, že „povodně“ týden před krajskými a senátními volbami přišly pro některé politické strany, hlavně ty koaliční, jako na zavolanou. Politici lidovců totiž doufají, že tím na sebe upozorní a možná tu jejich prohnilou partaj, kterou již neuvádí ani poslední výzkum volebních preferencí ze září 2024 (jistě budou již pod 2 procenty nebo spíš na „nule“), pár zmatených občanů zvolí.

I ministru vnitra V. Rakušanovi, který vzal „pana profesora“ na prohlídku povodní zatopeného Jeseníku, musí být jasné, že „červený svetr“, jímž svého času „zabodoval“ tehdejší ministr J. Hamáček, Fialově vládě nakonec ve volbách nijak nepomůže. (Například i armáda byla nasazena oproti minulosti s téměř týdenním zpožděním. Teď už nebude pomáhat postiženým občanům, ale výhradně při odklízení toho „bordelu“, který tento živel způsobil. K čemu je nám taková armáda? I zadarmo je drahá!)

Jak už to tak bývá u Božích dopuštění, i tato povodeň přišla nečekaně a následky budeme odstraňovat dlouhé měsíce. V některých „hlavách otevřených“ se zrodila myšlenka na odložení voleb. Teď už by to stejně nikomu nepomohlo a zmatky by mohly zpochybnit důvěryhodnost voleb jako takových. Konání nebo odložení voleb nic neřeší. Provést tuto legislativní změnu na poslední chvíli je neproveditelné, jak uvádějí někteří ústavní právníci. Dopad na volby to nicméně bude mít. Možná větší, než si připouštíme. Tentokrát „fialovému hnusu“ nepomůže ani nadávání do „sviní“ (Foltýn), ani do „blbečků“ (Černochová). Zdá se, že Fialovým zoufalcům už nepomůže nic. Když nejsou žádné pozitivní pracovní výsledky, konec této vlády je nadosah.

Kdo si pamatuje situaci u nás za minulého režimu, kdy vznikla velká část přehrad Vltavské kaskády, ale i dalších vodních děl po celé republice, ten potvrdí to, co říkám již dlouhou dobu: Vypadá to tak, jako by nás Bůh trestal za to, jak špatně si vládneme. Povodně se totiž staly průvodním jevem našeho polistopadového vývoje. Nechce se věřit tomu, že by nepřízeň přírody vůči lidem byla větší než v předchozích staletích. Tolik povodní v tak krátkém čase (necelých 30 let) se jeví jako anomálie, nikoli jako zákonitost vycházející z přírodních zákonů. Že by Bůh trestal ODS za to, jak špatné představitele si postavila do svého čela? (Pod vodou se ocitla Opava, odkud pochází Z. Stanjura, stejně jako Ostrava, kde primátoruje J. Dohnal.)

Povodeň znovu potvrdila, že ani po 27 letech od zničení obce Troubky na Přerovsku, se nepodařilo místním občanům dokončit všechna potřebná protipovodňová opatření. Na to rozpočty obcí ani iniciativa místních obyvatel nestačí a nemůže stačit. Pomoci tady musí stát. Bohužel – podobná je situace i v jiných městech a obcích, které byly postiženy povodněmi v minulosti, někde i opakovaně.

Česká televize se velice rychle přeorientovala od proukrajinské válečné propagandy k nonstop informování o stavu v jednotlivých částech státu, které byly zasaženy povodní. Buďme rádi aspoň za to. Na druhé straně ovšem platí, že samotné informování (moderátoři přímo „v terénu“) problém neřeší. To je parketa vlády, která trestuhodně zaspala. Posláním vlády není „dělat tlampač“ Českému hydrometeorologickému ústavu, ale konat potřebné kroky, nejlépe v předstihu. „Neználkové“ z Fialovy vlády ani netuší, co vlastně mají dělat.

I z odvysílaných záběrů ČT je zřejmé, že s následky povodní se potýkají politici samospráv dotyčných obcí, jakož i záchranné složky. Armáda, která vždy bývala v prvních řadách, tentokrát nedělala téměř nic. Dva vrtulníky sovětské výroby, to je doopravdy výsměch. Ocitli jsme se na úrovni nějaké africké země. Podobné scény jsme mohli vidět před časem – při požáru v Českém Švýcarsku.

Zkrátka: chybí účinná pomoc státem řízených složek. Záchranáři ani dobrovolní hasiči to nevytrhnou, jestliže armáda nedělá téměř nic. Je to na okamžité odvolání ministryně obrany J. Černochové, která si navíc dovolila označieva-decroix-a-povodne-2024.jpgt část nespokojených občanů za „blbečky“. Zatímco z vlády téměř nikdo nenavštívil postižené oblasti (výjimkou byl P. Fiala a V. Rakušan – tzv. s křížkem po funuse), jiní politici vládních stran si místo pomoci raději pořizují selfíčka, aby se měli čím pochlubit na sociálních sítích.

Přiložená fotografie poslankyně ODS E. Decroix je toho nejlepším potvrzením. Inu, kdyby hloupost nadnášela… Co by o této političce hlavní vládní strany řekl televizní doktor Štrosmajer? Asi by to nebylo nic slušného, že ano?

Až povodeň skončí, bude nutno provést důkladnou analýzu toho, jak se mohlo stát, že se některá města ocitla tak překvapivě a doslova v řádu několika hodin zcela pod vodou (Jeseník, Hanušovice, Litovel, Opava, Krnov, Bohumín, Ostrava-Přívoz, Ostrava-Nová Ves atd.). Jak se mohlo stát, že samosprávy těchto měst nereagovaly včas, když meteorologická služba vydala varování dokonce několik dní předem?

Co dělal stát a jak se na povodeň připravily kraje? V případě státu je odpověď snadná: NIC nebo velice málo. V takové situaci nám doopravdy nepomohou „knížecí rady“ rozvědčíka „Pávka“ z Hradu o tom, že již víme, kam bude nutno soustředit pomoc. Přednost měla dostat preventivní opatření, která v řadě obcí nebyla od r. 1997 vůbec uskutečněna. Za to může především stát a politické reprezentace, které jej v příslušné době představovaly!

─────

zaplavene-misto-planovane-stavby-gigafactory-ve-vernovicich-na-karvinsku.jpg

Příroda rozhodla o gigafactory v Dolní Lutyni

Čím víc přibývá míst, jež jsou zaplavená, o to méně si uvědomujeme širší souvislosti toho, co tento přírodní živel (voda) napáchal. Přesto bychom měli věnovat pozornost jak opatřením, která bude nutno provést, aby se dnešní katastrofa nemohla v budoucnu opakovat, tak i tomu, co řádění vodního živlu ukázalo.

Po této povodni jistě nikdo rozumný nebude tvrdit (naposledy tak činili ministři Z. Stanjura a J. Síkela), že rovinatá plocha ve Věřňovicích nedaleko Dolní Lutyně, která leží jen kousek od řeky Olše, je vhodná pro výstavbu tzv. gigafactory. V tomto případě se mělo jednat o „náhradní“ řešení za neuskutečněný projekt v Líních u Plzně.

Jak dokazuje přiložená fotografie, kterou na síti X zveřejnila politička „Pirátů“ Zuzana Klusová, je celý prostor zamýšlené továrny na lithiové baterie v této části Karvinska zcela zaplavený. Varování místních obyvatel, že se jedná o záplavové území, jaksi nikdo nebral v potaz. Až do této povodně se s touto lokalitou i nadále počítalo jako s místem oné budoucí gigafactory. Teď už je jasno v tom, že tady to být nemůže.

Zkrátka: příroda nám znovu dokázala, že je mocnější než člověk. Včetně bojovníků proti klimatické změně. Vyznavači Green Dealu dostali jasný vzkaz: tudy cesta nevede.

16. 9. 2024

‒ RJ ‒

 

Seznam vyobrazení:

1. Selfíčko poslankyně Evy Decroix z povodní 2024.

2. Zaplavené místo pro gigafactory ve Věřňovicích u Dolní Lutyně na Karvinsku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář