Největším problémem naší politiky je oportunismus!
Není všechno zlato, co se třpytí…
V záplavě tuctových článků našich mainstreamových novinářů se tu a tam objeví nějaký text, který se po stránce formální i obsahové vymyká každodennímu průměru a podprůměru. K nim se nejnověji zařadil i článek, který byl včera, ve čtvrtek 26. 9. 2024, publikován v Deníku Referendum. Jeho titulek hlásá: „Pozor na Bártu!“ (Deník Referendum, 26. 9. 2024, 21:15). Autorem je spisovatel a evangelický farář Petr Pazdera Payne.
Osoba, před níž pisatel varuje, je mediálně známý egyptolog, aktuálně kandidát voleb do Senátu PČR – Miroslav BÁRTA. K tomu jen připomenu, že vědecký obor, který tento muž zastupuje, je jednou z mála vědeckých disciplín, jež nás již dlouhá desetiletí velmi úspěšně reprezentují ve světě. Existuje totiž jen málo jmen osobností, které se v minulosti i v současnosti dokázaly proslavit za hranicemi našeho státu.
Autor uvedeného článku, P. Payne, si zaslouží velké poděkování za to, že se v dnešní zmatené a rozbouřené době nebál napsat nepopulární pravdu. S pravdou bývá vždycky potíž, protože se jí mnoho lidí bojí a raději před ní zavírají oči. Je to tak pohodlnější. V tomto případě jde spíše o zamlčování faktů o vědci, kterého autor označil za „ztělesnění politického oportunismu a odborné nedůvěryhodnosti“. Co se týká tohoto „oportunismu“, mohl bych nabídnout dlouhý seznam politiků, kteří skutečnými oportunisty jsou. Je jich v naší politice tolik, že bychom je mohli úspěšně vyvážet do ciziny.
Za pozornost jistě stojí některá fakta, jimiž Payne zdůvodňuje své kritické hodnocení našeho známého a populárního odborníka na egyptologii. Inu, co je cizokrajné, to u nás vždycky poutalo pozornost. Tím hlavním problémem je totiž Bártovo „koketování“ s politikou. Autor především poukazuje na jeho vazby na A. Babiše a osoby zamlčující problematičnost našich vztahů k Číně a Rusku. V tomto směru je Bártovo „putování“ našimi politickými vodami (byť bez stranické příslušnosti) na jedné straně pozoruhodné, na straně druhé varující.
Egyptolog M. Bárta začal spolupracovat s think-tankem ANO 2011, zvaným „Institut pro politiku a společnost“, jehož dlouhodobou tváří byl novinář J. Macháček z „Lidových novin“. (Macháček tuto instituci opustil teprve před několika měsíci; o jeho odchodu informuje dne 11. 7. 2024 server „Echo24.cz“.) S tímto think-tankem Bárta spolupracoval od jeho založení v r. 2014: byl tehdy členem správní rady a byl v kontaktu s pražskou primátorkou A. Krnáčovou i s poslancem J. Faltýnkem. Poté, kdy se začaly v médiích objevovat informace o Babišově spolupráci s StB a fakta o jeho podivné, nestandardní podnikatelské činnosti, rozhodl se M. Bárta v r. 2017 od Babiše odejít. Tím to ovšem neskončilo, protože tito jedinci vždy míří do horních pater politiky. Bárta bezprostředně na to navázal spolupráci s lidovci a STAN, jimž radil v otázkách školství a vzdělávání.
Kromě toho byl v kontaktu s dalšími kontroverzními osobami, jež působily v univerzitním prostředí, například s historikem M. Kovářem z FF UK, s nímž spolupracoval dlouhodobě. Když v r. 2019 vypukla „plagiátorská aféra“ okolo M. Kováře, tehdejší rektor UK T. Zima jmenoval na uvolněné místo prorektora UK pro vnější vztahy, jež musel M. Kovář opustit, právě M. Bártu. Přitom se jak Bárta, tak i Zima údajně starali o to, aby studenti sinologie dostávali ty zaručeně „správné informace“ o Číně.
Zimova pozice, jak si dobře pamatuji, byla v té době natolik otřesena, že část studentů dokonce organizovala demonstrace a stávku s jediným cílem: vynutit si Zimovu rezignaci. Nakonec to celé jaksi „vyšumělo“ do ztracena: nebylo to dotaženo do konce, třebaže usvědčující fakta byla jasná. Rektor T. Zima v touze udržet se v horních patrech politiky neváhal a stal se jednou z osob, které se „staraly“ o zdravotní stav M. Zemana; později dokonce neúspěšně kandidoval na funkci prezidenta republiky.
Tam, kde chybí jakákoli sebereflexe (dnes to zřetelně vidíme např. u P. Fialy a některých dalších vládních politiků), nemůže to dobře dopadnout. „Vylepšování“ obrazu Číny propagoval svého času rovněž podcast Nový svět, v němž figuroval celkově problematický novinář M. Půr. Ten se nejnověji stal terčem kritiky „Pirátů“.
[O tomto novináři jsem opakovaně psal v souvislosti s jeho angažmá v „kauze Válková-Urválek“. V loňském roce rozhodl soud o tom, že server „Info.cz“, který s obviněním poslankyně H. Válkové přišel, uváděl nepravdivá fakta, za něž se musel Půr (jako šéfredaktor tohoto serveru) omluvit a zaplatit této političce vysokou částku jako satisfakci za újmu na dobré pověsti. Půr dodnes působí v televizi CNN Prima News, a to navzdory tomuto soudnímu výroku. Je to nejen špatný, dimafační novinář, ale vyslovený lhář. V době prezidentské kampaně se „motal“ rovněž okolo P. Pavla.]
Své varování před M. Bártou zakončuje P. Payne upozorněním na Bártův rozhovor pro server „Aktuálně.cz“ z roku 2015. V něm tento egyptolog uvádí, že považuje „Rusko za našeho partnera“, a to rok po anexi Krymu a osm let po ruské invazi do Gruzie. Bárta tvrdí, že se jedná o stav začínající před 200 lety, tedy po roce 1815, kdy byl poražen Napoleon I. Rusko se v té době (po Vídeňském kongresu) stalo součástí „Svaté aliance“ a zařadilo se mezi nejreakčnější režimy tehdejší Evropy. Ruská vojska tehdy potlačila jak revoluci v Uhrách (1848/49), tak i povstání v Polsku, v jeho ruském záboru (1863-1864).
Paynův článek není jediným případem, který upozorňuje na problematičnost osoby M. Bárty. Kromě postojů, jež zpochybňují Bártovu vědeckou erudici, je nutno vzít v úvahu i podivné skutečnosti z jeho soukromého života. Na veřejnost totiž pronikla informace o tom, že Bárta je otcem nemanželského dítěte filmové producentky Olgy Menzelové, manželky nedávno zesnulého režiséra Jiřího Menzela. A ještě jeden detail by neměl zapadnout: do Senátu Bárta kandiduje za STAN, který má velmi špatnou pověst u voličů i u občanů. I tady zřejmě platí: svůj k svému!
─────
Ať už dopadne druhé kolo senátních voleb jakkoliv, nemělo by nám uniknout to podstatné, na co P. Payne ve svém článku poukázal: Do naší politiky se v posledních letech pokouší dostat čím dál větší počet morálně problematických jedinců, kteří by rozhodně ve vrcholné politice působit neměli. Děláme si tím jedině ostudu.
Nemám v úmyslu hodnotit M. Bártu po odborné stránce, protože k tomu nemám dostatek informací. Třebaže jsem vystudoval archeologii a nějakou dobu jsem se jí věnoval i profesionálně, nepovažuji se za kompetentního, abych posuzoval odborné kvality M. Bárty. Pro mne jsou daleko důležitější jeho „nekvality“ morální. Již to, co uvedl P. Payne, jasně a doživotně diskvalifikuje M. Bártu v politice i ve veřejném životě. Pro mě je rozhodující, že se kamarádí s „plagiátorem“ M. Kovářem a s problematickým rektorem (naštěstí již minulým) T. Zimou, jehož synáčka kdosi „prostrkal“ do čela organizace vysokoškoláků. (Kdopak to asi byl?) Ostatně – po masakru na FF UK je vcelku jedno, kdo stojí v čele univerzity jako takové i ve vedení jednotlivých fakult. Neschopnost a nekompetentnost těchto „akademiků“ je tady zřejmá na první pohled.
V případě M. Kováře se jedná o bezskrupulózního kariéristu, který našel živnou půdu na FF UK v době, kdy zde ještě celých deset let po Listopadu 1989 nerušeně „vegetovali“ vedle navrátivších se „vyhozených“ komunistů rovněž ti „nevyhození“, předlistopadoví, spolu s agenty StB a dalších tajných služeb. Seznam těch „nejprovařenějších“ agentů StB, kteří tady nerušeně působili od roku 1969 až do pádu komunistického režimu (a dalších deset let po r. 1989 díky nepochopitelné toleranci občanů a studentů vůči komunistickému zlu), jsem před čtyřmi lety publikoval v článku s názvem: „Plagiátorská aféra historika M. Kováře nekončí?“ (SN č. 6/2020, vloženo 4. 6. 2020, viz odkaz za tímto článkem). Bártovo nemanželské dítě s O. Menzelovou představuje jen tu symbolickou třešničku na tomto nepoživatelném dortu. Hájit jakési „soukromé štěstí“ u takto problematických jedinců považuji za velkou facku všem slušným lidem.
À propos: V onom zmíněném seznamu spolupracovníků StB z řad historiků a archeologů (nejen z FF UK) figuruje i jedno jméno známého egyptologa – Zbyňka Žáby (1917-1971), který od r. 1960 zastával funkci ředitele Čs. egyptologického ústavu UK v Praze a v Káhiře. Tento vědec byl spolupracovníkem StB v kategorii „Agent“, a to pod registračním číslem 8241 a s krycím jménem „Vinohrady“ (NN č. 15/1992, str. 183).
─────
Dávejme si pozor na ty, kteří se tlačí před televizní kamery!
Toto varování platí jak pro „zavedené firmy“ mezi politiky (nejurputněji se cpou před kamery politici KDU-ČSL, kteří jsou tam skoro denně, ačkoliv má jejich strana pouhé jedno procento preferencí; nejhorší jsou v tomto směru: Jurečka, Výborný, Hladík a Bartošek, který byl naposledy v pořadu „Interview ČT24“ dne 26. 9. 2024), tak i pro nejrůznější obskurní postavičky, jež se do politiky teprve hodlají protlačit. K nim patří i M. Bárta. Pokud se mu to podaří a bude zvolen ve druhém kole do Senátu PČR, zařadí se mezi ně i on.
Nenechme se však mýlit tituly některých jedinců před jménem a za jménem. Současný premiér P. Fiala by měl být pro nás pro všechny velkým varováním. Nejhorší jsou totiž ti jedinci, kteří si po léta budují image „slušňáků“, z nichž se po čase vyklubou nejrůznější „šmejdi“, „haj*líci“ nebo „přizdis*áči“. Tyto kreatury nemají v politice co pohledávat.
27. 9. 2024
‒ RJ ‒
─────
P. S.
Oportunismus, který zcela ovládl naši politickou scénu, jakož i touha být u moci a chlemtat z plného koryta, stály mimo jiné za pádem předsedy „Pirátů“ – I. Bartoše. Pouze jeho nesoudnost a neschopnost sebereflexe (je to problém všech předsedů politických stran u nás) mu nedovolovaly, aby pochopil, do jakého marasmu se propadl až po krk.
Dobře mu tak! Žádnou lítost si nezaslouží, protože si to „vykoledoval“ svým počínáním v politice. Komu není rady, tomu není ani pomoci.
27. 9. 2024
‒ RJ ‒
─────
Odkaz na články ke kauze M. Bárty:
https://denikreferendum.cz/clanek/36714-pozor-nabartu
https://www.i-sn.cz/clanky/sn-c.-6-2020/plagiatorska-afera-historika-m.-kovare-nekonci-.html
https://www.i-sn.cz/clanky/sn-c.-6-2023/zacina-se-blyskat-se-na-lepsi-casy--kez-by-.html
https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/omluva-prof-judr-helene-valkove-csc
https://www.i-sn.cz/clanky/sn-c.-11-2020/---flasinet----zvany-ceska-televize--1.-cast-.html
https://www.i-sn.cz/clanky/sn-c.-1-2022/nase-media-dal-lzou-o----kauze-valkova-urvalek----.html