Město pokladů – František Růžička
Královské město Písek, ležící na řece Otavě, bylo založeno v roce 1252 a některé z původních stavebních památek můžeme obdivovat ještě dnes. Tou nejvzácnější je 111 metrů dlouhý kamenný most, který je současně nejstarším ve střední Evropě. Přibližně ze stejné doby jsou zbytky staré rychty a královský hrad, z něhož se zachovala gotická síň s nástěnnými malbami z 15. století. Do 13. století spadá založení děkanského kostela, mladší je kostel sv. Trojice (1576) a kostel sv. Kříže (nynější budova z roku 1636). Nesmíme zapomenout na Putimskou baštu s mezerou po Putimské bráně, barokní radnici, stará kasárna (nejstarší školní budova), mariánské sousoší, hotel Otava (Dvořáček) se sgrafity Mikoláše Alše a další staré občanské domy s různými domovními znameními (např. Dům u slona).
Město bývalo nazýváno „městem studentů a důchodců“. Jeho tradice školská, kulturní i umělecká i překrásné přírodní scenérie sem postupem doby přilákaly mnoho osobností zvučných jmen, jako byli F. L. Čelakovský, A. Heyduk, A. Sova, F. Šrámek, O. Ševčík, O. Jeremiáš, L. Janáček, M. Aleš a další. Na počátku 60. let 20. století zde vznikla divadelní tradice „Šrámkův Písek“.
Nejen samotné město, ale i jeho okolí jistě stojí za návštěvu: Hradiště, Václavské skály, Amerika, chata Živec v Píseckých horách, Sedláčkova stezka… Ale i ty vzdálenější: hrad Zvíkov, zámek Orlík, zámeček Karlov, Mirotice, Cerhonice, Sudoměř, Albrechtice, Putim. Co název, to spojení s nějakou významnou osobou nebo událostí. A což rybníky – Tálín, Řežabinec…
Kéž byste při své návštěvě byli spokojeni s nabídnutými službami, s načerpáním nových sil, s novými poznatky. Prostě s prožitky, na které se nezapomíná.
František Růžička (Hlas svědomí)
Nábřeží Otavy
Radnice na náměstí
Obchodní akademie (kasárna)
Starý most