Na hraně času ‒ František Růžička
S mottem „Všechny cesty vedou do Říma“ vyšla další kniha pana profesora Karla Skalického s názvem „Vyznání na hraně času a věčnosti“. První díl pamětí česko-římského teologa, katolického kněze a pedagoga přináší zavzpomínání o době jeho dětství a dospívání nejen v jižních Čechách (rodák z Hluboké nad Vltavou) a v Praze, ale je zároveň strhujícím svědectvím mladého člověka, který se z touhy po kněžství odhodlal k dramatickému útěku z komunistického Československa do Rakouska a následně do Itálie.
K příjemnému podvečerní posezení v atriu kláštera školských sester De Notre Dame (u sv. Josefa) pozvalo čtenáře nakladatelství Trinitas, Křesťanská akademie Řím ve spolupráci s Karmelitánským knihkupectvím, které současně připravilo prodejní výstavu a má v objektu svou prodejnu. Všem, kdož se na přípravě knihy a vydání podíleli, se dostalo vřelého poděkování. Obsáhlejší úvodní slovo pronesl Zdeněk Eminger, který měl na starosti vydání, paní redaktorka Radia Proglas se ujala „autorského“ čtení a řádové sestry připravily chutné pohoštění. Další osobní zavzpomínání již patřilo panu profesorovi a rozhodně bylo čemu pozorně naslouchat.
Pana profesora jistě netřeba podrobněji představovat. Je emeritním profesorem Papežské Lateránské univerzity a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde stále působí na Teologické fakultě. V roce 1996 byl zvolen jejím děkanem. Jako duchovní stále působí v nejstarším kostele na Starém Městě (sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele). Po poválečném studiu VŠ zemědělské (chtěl být lesníkem jako jeho otec) se rozhodl pro kněžství a emigroval. Od roku 1956 do roku 1994 žil v římském exilu, odkud byl vysílán do různých míst po Evropě, Africe a Latinské Americe. V roce 1977 byl jmenován mimořádným profesorem fundamentální teologie a v roce 1982 řádným profesorem. Ve svém díle navazuje na svého předchůdce, teologa Vladimíra Boublíka. Od roku 1966 se stal spolu s Mons. J. Škarvadou druhým sekretářem kardinála Josefa Berana. Byl rovněž přímým účastníkem čtvrté části Druhého vatikánského koncilu. Prezidentem republiky byl vyznamenán Řádem T. G. Masaryka, za vynikající zásluhy o stát v oblasti rozvoje demokracie, humanity a lidských práv. Je nositelem ještě dalších vyznamenání a autorem množství odborných i popularizačních studií a knih.
Revolvit Lapidem
Pod tímto názvem vyšla v průběhu minulého roku další kniha prof. Karla Skalického. Proč byl zvolen právě tento latinský název, a nikoliv prostý český – Odvalit kámen? Nebyl to autor sám, ale jeho spolupracovníci, kteří název navrhli. A to pro jedinečnou asonanci, která napovídá souvislosti, které v jiném jazyce zůstanou zamlčeny. Jde o dvě slova z Matoušova evangelia, která nejlépe vyjadřují naději křesťanského člověka, neboť odvalený kámen je symbolem vzkříšení, života a naděje.
Obsahem knihy jsou projevy pana profesora z let 1966 až 2019. Autorovo úvodní slovo bylo dopsáno nikoliv náhodně – dne 11. února 2019 na den Panny Marie Lurdské. Z rozsáhlého souboru textů, které autor za svůj život v exilu i doma napsal, bylo vybráno čtyřicet sedm. Texty s proměnlivým obsahem byly napsány v širokém časovém období několika desítek let. Jsou mezi nimi i ty, které vznikly až po jeho návratu do vlasti.
Církev v Evropě, Evropa v církvi
Tato třetí autorova kniha přistála pod mým vánočním stromkem v prosinci roku 2018 s hřejivým věnováním jako připomínkou společného slavení Eucharistie v našem staroměstském kostelíku sv. Prokopa a sv. Jana Křtitele. Vyšlo rovněž v nakladatelství Trinitas ve spolupráci s Křesťanskou akademií Řím. Je teologickým vhledem do dějin Evropy prismatem svobody a revoluce.
Uveďme, že o kontextuální interpretaci dějin církve v Evropě se pokoušela řada vynikajících osobností, historiků, teologů a politologů. Pohlédnout na evropskou historii, zvláště pak na dějiny 20. století v Československu a v zemích za železnou oponou, pohledem klíčových historických přelomů a revolucí, je však v oblasti teologicko-historického bádání výjimečným počinem. Autorova monografie si zachovává ráz napínavého vyprávění, obohaceného o osobní svědectví autora, který žil převážnou část svého život přímo v centru církevního, teologického i politického dění.
Zabývat se podrobnějším obsahem tohoto téměř 400 stránkového díla rozhodně není mým záměrem. Takže pouze ve zkratkovitosti několika nosných hesel (kapitol, statí): Velikonoční tajemství jako předznamenání evropských dějin; Náboženský profil Evropy; Evropská civilizace v prvním tisíciletí; Konstantin vyhlašuje náboženskou svobodu; Postupné další epochální zlomy (klerokracie, křesťanství ariánské, církev sází na Franky, Byzance a christianizace Slovanů); Permanentní revoluce druhého tisíciletí; Druhý vatikánský koncil; Církev v Československu, boj s komunistickým státem; Čas oponou trhnul.
Poslední řádka nechť je mým osobním poděkováním i ostatních farníků za pastorační činnost našeho Mons. Prof. ThDr. Karla Skalického, Th.D.
František Růžička, České Budějovice (Hlas svědomí)
Pan profesor vypráví
Autor při podpisu knih