Wintonovo dítě
V souvislosti s připomínkou ukončení 2. světové války před 75 roky nebylo opomenuto jméno britského občana sira Nicolase Wintona, který v rámci tzv. Kindertransportů zachránil 669 židovských dětí, které byly odváženy vlaky z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava do Velké Británie. Tyto děti byly přijaty místními rodinami. Podle historických záznamů první vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Wintonova bronzová socha je na hlavním nádraží v Praze. S organizací mu pomáhali i další lidé. Vzpomínán je Trevor Chadwick, kterému má být postaven pomník v jeho rodném jihoanglickém Swanage. Jako člen pražské pobočky Britského výboru pro uprchlíky z Československa jednal s okupačními úřady a zařizoval potřebná povolení. Jeví se, že ve Velké Británii mají k pořizování památníků zcela jiný přístup, než který se v současné době odehrává v politických partiích u nás. Dodejme, že sir Winton zemřel před pěti roky. Letos uplynulo 111 let od jeho narození.
Smutná zpráva přišla z Holubova (pod Kletí), kde ve svých 94 letech v úterý 28. dubna zemřela RNDr. Ruth Hálová, která byla jedním z Wintonových dětí. Narodila se 26. února 1926 v České Krumlově v židovské rodině, rozená Adlerová. Téhož roku zemřel její otec, který pracoval jako prokurista ve zdejší Spirově továrně. Ovdovělá matka se tak musela starat nejen o ni, ale ještě o starší dceru Evu (1921). Jako školačka na německé obecké a později německém gymnáziu se Ruth musela těžce vyrovnávat s tehdejší nenávistnou dobou. Nejprve musela v září 1938 opustit třídu a posléze po okupaci zbytku území Čech a Moravy s celou rodinou i Český Krumlov: přes Protivín do Prahy. Tam se maminka dozvěděla o připravovaných transportech. Koncem června roku 1939 se Ruth ve svých třinácti letech dostala tímto transportem z pražského Masarykova nádraží do Anglie ‒ jako jedno z nejstarších „Wintonových“ dětí. Posledním transportem 2. srpna pak odjela také její starší sestra Eva. Tam byly vychovávány v několika rodinách. Od roku 1943 Ruth pracovala ve farmacii. Adoptivní rodina chtěla, aby dále studovala, a proto přešla do Walesu, kde také maturovala.
Paní Ruth se po válce vrátila, vystudovala mikrobiologii na Přírodovědecké fakultě v Praze, vdala se a vychovala dvě děti. Pracovala v diagnostické laboratoři v motolské nemocnici, později v sanatoriu v Karlových Varech a Ústí nad Labem. Maminka přežila válku v Terezíně díky sňatku a vyhnuta se tím transportu na východ.
Její životní úděl i zkušenosti zůstávají zachovány v mnoha vzpomínkových dokumentech nejen na Českokrumlovsku a jižních Čechách. Pravidelně jsme ji mohli vidět na koncertech v Hotelu Růže v Českém Krumlově a novoročních koncertech Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, kde také významně podporovala Soukromou uměleckou školu na Zavadilce.
Čest její památce!
František Růžička, České Budějovice (Hlas svědomí)
Ná závěr Novoročního koncertu poděkování paní Dr. Ruth Hálové