Města plná tance a zpěvu ‒ František Růžička
„Slyšíte, jak ten splav zpívá?“ Takovou jsem položil otázku v závěru článku „Dotkni se Písku“ v roce 2016. Mohu vás ujistit, že zpívá dosud. A věřme, že bude zpívat ještě hodně dlouho, až my tady nebudeme. Jako věrný odkaz těchto krásných míst v povodí zlatonosné Otavy.
Stejně jako před rokem, i letos byly městské slavnosti v Písku připravovány se značným časovým předstihem a s plnou zodpovědností nejen vůči vlastním občanům, ale i dalším zvědavým návštěvníkům. Program probíhal na mnoha místech (Velké náměstí, Alšovo náměstí, na Parkánech, Palackého sady, Dům U slona, výstaviště, letní kino…) a byl tak bohatý, že není možné vše podrobně popisovat.
Město Písek bylo znovu městem plným tance a zpěvu. Představily se amatérské i profesionální hudební skupiny (Písečan, Babouci, Čechomor…), známí umělci (Dalibor Janda, Janek Ledecký…), Písecké mažoretky… Stejně jako vojáci různých regimentů včetně janičářů z osmanské armády, kteří rozbalili ležení včetně polní kuchyně v Palackého sadech, a také doprovázeli vzácné hosty při procházkách městem. K uctění památky padlých ve Velké válce se přidali vojáci 11. pěšího pluku.
Stejně jako v loňském roce byl uvítán „protokolární“ ceremonií průvod královské družiny v čele s královnou českou a uherskou, Marií Terezií s manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským na centrální scéně Velkého náměstí. V dalším programu nechyběly kousky kejklířů, bojové souboje, jako novinka bylo kryté Planetárium. Výstaviště po dva dny patřilo lunaparku a adrenalinovým atrakcím.
Vyvrcholením zábavy byl večerní ohňostroj nad řekou Otavou a důstojným duchovním zakončením nedělní bohoslužba v děkanském kostele, před kterou se konala děkovná modlitba u Mariánského sloupu na Alšově náměstí. Letošní slavnost nesla podtitul „Od Marie Terezie k Františku Josefovi“.
***
Ale rozhodně to v regionu „Jižní Čechy“ není jediná zábava. Další jihočeská města a obce nabízejí řadu zajímavých akcí. Bohužel, některé již také patří minulosti. Výčet není zcela jistě úplný, ale na výběr to snad stačí. A to – i kdyby tam právě nehrála žádná muzika. Stručný výčet:
● Dny města – Jindřichův Hradec;
● Festival folklorních souborů – Lomnice nad Lužnicí;
● Truck show – Lužnice u Třeboně;
● Jahodobraní – Nová Bystřice;
● Selské slavnosti – Holašovice;
● Mezinárodní hudební festival – Český Krumlov;
●Město lidem, lidé městu – České Budějovice;
***
Připomeňme na závěr ještě několik zajímavých míst právě z Písecka.
● Orlík nad Vltavou – novogotický zámek, Orlická přehrada;
● Zvíkovské Podhradí – král českých hradů;
● Mirotice – Muzeum malíře Mikoláše Alše;
● Mirovice – areál zachovalého židovského hřbitova;
● Putim – po stopách Dobrého vojáka Švejka;
●Albrechtice – malebný hřbitov s malovanými kapličkami;
● Čížová – dominanta kostela farního kostela sv. Jakuba Většího;
● Sudoměř – Památník vojevůdce Jana Žižky;
● Vráž – zámecký hotel, cesta Sedláčkovou stezkou;
A ještě mnohá další…
Královským městem Písek jsme začínali, není důvodu, proč také nekončit. „Slyšíte, jak ten splav zpívá?“
František Růžička (Hlas svědomí)
Slyšíte jak zpívá?
Písek nad Otavou