Měsíc BŘEZEN v příslovích, pranostikách a lidových obyčejích
Přísloví
BŘEZEN – V březnu vítr z břízy fouká. (České přísloví) – V březnu prach co zlato a stříbro, ale sníh bývá pro obilí jed. (České přísloví) ‒ Březen bez vody, duben bez trávy. (Ruské přísloví) – Smíření nepřátelé jako v březnu led. (Polské přísloví) – Lépe býti od hada uštknut nežli v březnu od slunce ohřitu. (Dalmatské přísloví) – V březnu stár – boj se már. (České, slovenské a polské přísloví) – Druhdy i v březnu hýl na nos se posadí. (Ruské přísloví) – Když pluh zemi ryje, zima ještě žije. (Ruské přísloví) – Hříbě, stěně a dítě březnové dobré bývají. (Polské přísloví)
1. 3. – Sv. Evdokeje ještě psa po uši sněhem zavěje. – Evdokie přízniva, ale blátiva. – Z které strany toho dne vítr fouká, odtud přes jaro a léto nejvíce poduje. (Ruské přísloví)
10. 3. – Čtyřicet mučedníků, čtyřicet jitřeníků. – Podlé Čtyřicíti budeš Petra Pavla míti. (Ruské přísloví) – Přiletěla sluka z cizích zemí, přinesla jaro z vězení. (Ruské přísloví)
12. 3. – Na svatého Řehoře plove led do moře. (České přísloví) – Na svatého Řehoře žába hubu otevře. – Na svatého Řehoře každý sedlák lenoch, který neoře. (České přísloví)
17. 3. – Na svatého Alexeje z hor se voda leje. (Ruské přísloví)
25. 3. – Jaro zvěstuje Zvěstování, ale zimu ještě nevyhání. (České přísloví) – Na den Zvěstování Panny Marie déšť – rodí se rež (= žito). – Jaké Zvěstování Boží matky, takové velkonoční svátky. – Na Zvěstování vesna zimu přemohla. (Ruské přísloví)
27. 3. – Matrena zmrazečnice. (Ruské přísloví) – Zmrazečnice – jen zrána zmrazky dělá. (České přísloví)
***
Pranostiky
1. 3. – Svatá Eudoxie psa až po uši zavěje.
1. 3. – Svatý Albín pouští vodu na mlýn.
3. 3. – Svatá Kunhuta – o chlup stoupne teplota.
6. 3. – Na svatého Bedřicha slunko teplem zadýchá.
7. 3. – O svatém Tomáši sníh bředne na kaši.
12. 3. – Na svatého Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře.
19. 3. – Nenajde-li led Matějova pila, najde Josefova širočina. Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou. – Svatý Josef poskokem, přijde na led s pantokem (= tesařská sekera) – Na svatého Josefa vyskočí skopec na kopec.
22. 3. – Na Kazimíra pohoda – na brambory úroda.
25. 3. – Když na Matičku jasno, bude úroda, krásno. Na den Zvěstování Panny Marie déšť, urodí se rež (= žito). – Svatý Josef polínko, Panna Marie celou náruč. – Zalévá-li Panna Marie, bude hodně trávy. – Panny Marie zvěstování, zelených semen vysévání. – Panny Marie zvěstování, vlaštoviček přivítání.
30. 3. – U svatém Kvirinu už je teplo i ve stínu.
31. 3. – O svaté Balbíně je u nás už po zimě.
Březen pochová, srpen uchová.
Březen mokrý a deštivý, úrodě se protiví.
Březnové slunce má krátké ruce.
V březnu sedlák stromy ořezává, ale kabát ještě nesundává.
***
Lidové obyčeje
12. 3. – Sv. Řehoř
Sv. Řehoř I. Veliký (540-604), v roce 590 zvolen papežem. I když o tuto funkci nestál a utekl z Říma, byl Římany vypátrán a přinucen ujmout se svého úřadu. ‒ V Čechách byl brán jako patron školy, žáků. V den jeho svátku byla v řadě měst a vsí povolena koleda učiteli.
Zpracoval: - RJ -
Použitá literatura:
F. L. Čelakovský: Mudrosloví národu slovanského ve příslovích, Čs. spisovatel, Praha 1978, str. 272; V. Vondruška: Církevní rok a lidové obyčeje, 2. vydání, Nakladatelství Dona, České Budějovice 2005, str. 39-40, 52; Receptář speciál, 1/2015, str. 58.