Zpívání v dešti – František Růžička
Přiznám se, že to bylo čisté podvědomí, které mi vnuklo tento námět, když jsem schoulený pod deštníkem přecházel po prostranství před podiem, postaveným na adventním českobudějovickém náměstí, a věštil, kolik že se tady dneska najde nadšenců ke zpívání. Marně jsem v mysli hledal nějakou souvislost. Teprve cestou k domovu mi do oka padl jeden zapomenutý plakát Jihočeského divadla. Ano, ano, někdy v únoru letošního roku uvedlo premiéru tohoto slavného romanticko-komediálního muzikálu (Singin´ in the Rain) z roku 1952 s nezapomenutelným Genem Kellym v hlavní roli. Historické záznamy tento kus označují jako mistrovský muzikál s hravým komediálním nádechem, kdy taneční čísla jsou součástí příběhu a dotvářejí jeho romantiku a dramatičnost. Na jihočeské scéně byl ztvárněn Sborem opery, Orchestrem opery a Baletem Jč. divadla v hudebním nastudování Martina Peschika, režii Oldřicha Kříže a Josefa Průdka. V hlavní roli Jan Kříž a Jan Révai.
Pro dnešní večer (středa před stříbrnou nedělí) se ale veškerá romantika zcela vytratila, z nebe se snášel nepříjemně studený déšť, foukal vítr, v dlouhých frontách stepovali prokřehlí žíznivci před stánky s punčem, svařákem nebo horkou medovinou. Údajně na dalších šestnácti místech na Českobudějovicku (Týn, Sviny, Hrady, Borovany, Hluboká…), ale i bezpočtu dalších míst (Kestřany, Písek, Protivín, Mirovice…) se scházeli nadšenci, aby se zapojili do již tradiční unikátní akce „Česko zpívá koledy“, když partnerem byla společnost E.ON a ČRo Č. Budějovice s vysíláním do éteru. V regionu se s Deníkem zapojilo více než sto míst, aby lidé společně zazpívali známé koledy: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko, Pásli ovce Valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí.
Před 18. hodinou, na kterou bylo naplánováno zahájení, se tentokráte (kupodivu) nezastavily ani radniční hodiny. Včas se přihlásila rozhlasová moderátorka, kapela Dudlajda vesele vyhrávala a poté rozezpívala celé náměstí. Později se přidal dětský folklórní soubor Bárováček. V odpoledních hodinách bylo připraveno k zatočení i vánoční kolo štěstí s možností vyhrát pěkné dárky.
Snad by se dalo dodat, kde se vůbec tradice koled zrodila. Podle křesťanské tradice to byl právě František z Assisi, který zemřel v roce 1226, ale původní nápěvy pocházejí z doby daleko starší. František nás pak obohatil o zvířátka u jesliček a následně i o vznik prvních Betlémů. Pro advent bývaly určeny písně adventní (hlavně ranní roráty), pro dobu u jesliček písně vánoční, tedy koledy spojené s narozením Ježíše Krista. Koleda jako taková s koledníky se objevila až v dalším období (na Štěpána,Tří králů, Řehoře…)
O všechny tyto předvánoční, vánoční i povánoční duchovní radovánky se nás předcházející komunistický režim snažil oloupit. Uvědomujeme si vůbec, jak je to ve své podstatě s křesťanskou kulturou celé Evropy? Nesnažíme se, aby nás o ni znovu někdo oloupil?? Kéž nám prší z nebe slzy radosti a štěstí, nikoliv utrpení, bolesti, otroctví žen, hrdlořezectví a bezduchého živoření.
František Růžička, České Budějovice
Kapela Dudlajda
Pohled přes deštníky