Měsíc ŘÍJEN v příslovích, pranostikách a lidových obyčejích
Přísloví
PODZIM – Podzim na strakaté kobyle jezdí. (Ruské přísloví) – Když dlouho listí nepade, tuhá se zima přikrade. (Polské přísloví) – Na pěknou ozim nepřistavuj stodol. (Ruské přísloví) – Podzim praví: pěkným osením pole odívám; a jaro dí: také já se na to podívám. (Ruské přísloví) – Nechej svačinu, vezmi si halenu! (Srbské přísloví) – Když čečetek nevídati, hotov se na tuhou zimu. (České přísloví)
ŘÍJEN – Teplý říjen, studený únor. (České přísloví) – Když říjen blýská, zima plíská. (Polské přísloví) – Bude-li první den babího léta jasný, nastane teplý podzimek. (Ruské přísloví) – Divoké husy na odletu, konec i babímu létu. (České přísloví)
1. 10. – Den Panny Marie Orodovnice – první mrazíky. – Fouká-li toho dne vítr od východu, zima bude tuhá. (Ruské přísloví)
16. 10. – Svatý Havel do všeho, i do zelí velel. – Zpívá jako slavík po svatém Havle.
18. 10. – Do svatého Lukáše, kde chceš, ruce měj; a po svatém Lukáši na ňádra je dej. (Srbské přísloví) – Na svatého Lukáše hojnost chleba i kaše. (České přísloví)
26. 10. – Jestli Dimitriův den po holu, bude Velkonoc tepla.
28. 10. – Na svatého Šimoniše prokluše nám zima tiše. – Šimona Judy – zima je všudy. (České a slovenské přísloví) – Šimona Judy – biče schovejte, kyje řezejte, rukavice vyndejte. (Hornolužické přísloví) – Svátek Šimona Judy – tuhnou na poli hrůdy. – Šimona Judy – sníh nebo hrůdy. (Polské a haličské přísloví)
***
Pranostiky
3. 10. – Den svaté Terezičky nebývá bez vlažičky.
4. 10. – Svatý František zahání lidi do chýšek.
8. 10. – O svaté Brigitě bývá mlha na úsvitě.
15. 10. – Po svaté Tereze mráz po střechách leze.
16. 10. – Jaký den svatý Havel ukazuje, taková zima se objevuje. – Sucho-li na svatého Havla, bude budoucí rok suchý.
17. 10. – Svatá Hedvika medu do řepy zamíchá.
21. 10. – Svatá Voršila zimu posílá.
28. 10. – Šimona Judy – zima je všudy (kožich sneste z půdy; tuhnou na poli hrudy).
***
Lidové obyčeje
20. 10. – sv. Vendelín
Byl patronem pastýřů a chovu dobytka ve většině regionů českých zemí. Je také patronem německých Frank.
Zpracoval: ‒ RJ –
Použitá literatura:
F. L. Čelakovský: Mudrosloví národu slovanského ve příslovích, Čs. spisovatel, Praha 1978, str. 277-278; V. Vondruška: Církevní rok a lidové obyčeje, 2. vydání, Nakladatelství Dona, České Budějovice 2005, str. 41, 74.