Zábradlí ‒ František Růžička
No, kdo by nevěděl, co je to zábradlí? Prostě: klandr. U chodníku pod brankou zahrady naší základní školy (tehdy OSŠ, což značilo „osmiletku“) stával od výstavby coby bezpečnostní opatření, aby divoká dítka, prchající ze školy do přírody, nevběhla pod nějaké auto nebo koňský povoz. Tehdy tudy ještě jezdívaly…
Máme ale i jiná „zábradlí“. Třeba známé „Divadlo Na Zábradlí“ v Praze. Ovšemže to nemusí být jen bezpečnostní klandr, ale přímo zeď. Například „Berlínská, Mexická, Izraelská“. Nebo dokonce přímo „Železná opona“. Ale vraťme se ze širého světa do jihočeské metropole!
Slepé rameno řeky Malše (pod Biskupskou zahradou a věží Železná panna) bylo od nepaměti, přesněji po dlouhou dobu, opatřeno zábradlím, nejen aby se zde mohli milenci v klidu opřít a celovat se, ale aby nikdo nespadl do poklidné hladiny. Dokonce došlo i k uzavření schůdků vedoucích až k vodě. Dávná to minulost… Po kostrbatých verbálních tahanicích část tohoto zábradlí rychle zmizela. Což zcela zákonitě vyvolalo ostrou při mezi odpůrci a podporovateli nastolené akce…
Na jedné straně podle městské ankety je většina lidí pro, část se ale obává, že budou do vody padat lidé. To jsou ale obavy, co? Důležité jistě je, aby z okolních mnoha restauračních zařízení nechodili v podroušeném stavu a nenechali se ještě opíjet svítícím úplňkem na hladinu spadlým. Vedení města (nepochybujme, že především první náměstek Juraj Thoma, dřívější primátor) je horlivým zastáncem ideového urbanistického projektu „Jak přiblížit vodu lidem a vtáhnou ji do života města“. A tak také můžeme „přibližovat“ jiné události dobou zašlé. Například architektonicky znázorněné vodní toky Vltavy a Malše na začátku pěší zóny před železničním nádražím, kde se nezbedníci ráchají a chodí si tam prát ponožky. Třeba následujeme Karlovy Vary, kde si ve vřídelní vodě umývají unavené nožky zcela zahalené ženštiny. Snad jsou to ženy, není jim totiž vidět ani do obličeje. Ještě by se dal také přiblížit nápad s postavením zvedacího mostu právě na Slepém rameni Malše na přechodu k Sokolskému ostrovu. Zlí jazykové tehdy uváděli, že primátor J. T. bude na radnici „dojíždět“ na pramičce (nebo v neckách)… Dopřejme dobrému vše dobré. Podle ankety bylo 77 % občanů pro odřezání zábradlí. Podle jiné ankety však 219 lidiček pro a 333 proti. Prostě statistická „matika“. Nebo kupecké počty, ze kterých se studenti už bojí skládat maturitu. A co dneska uvádějí jízlivé jazyky? Tři hodiny se o tom zastupitelé dohadovali!!! Ještěže tak, aby odměnu sobě si po zásluze zasloužili…
František Růžička, České Budějovice (Hlas svědomí)
Nábřeží řeky Malše
Klandr před školou, na které chybí původní letopočečet MCMII