Anežka v muzeu ‒ František Růžička
U příležitosti 30. výročí kanonizace Anežky České roku 1989 v Římě připravilo Jihočeské muzeum výstavu pod názvem „Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách“, která potrvá až do poloviny října 2020. Tato světice představuje nejen významnou postavu českých dějin, ale zejména svatořečením v tehdejší pohnuté době listopadových událostí probudila vědomí národa k jinému vnímání duchovních hodnot v šedé barvě tehdejšího režimu.
Tato výstava se snaží vykreslit obraz její úcty v regionu jižních Čech. Návštěvníkům přibližuje období 13. století a životní peripetie nejmladší dcery českého krále Přemysla Otakara I. Seznamuje také s duchovní filozofií sv. Františka z Assisi a sv. Kláry, čímž přibližuje její hluboký a niterný vztah k Bohu, který ji přivedl až za zdi kláštera. Místo nabízeného světského bohatství dala přednost životu v chudobě a přijala řeholi sv. Františka. Když založila v Praze klášter klarisek a k němu přiléhající špitál, stala se skutečnou patronkou chudých a nemocných. Později iniciovala také zrod jediného českého rytířského církevního řádu ‒ Křížovníků s červenou hvězdou. Již za svého života byla vzorem křesťanské víry a lásky. Dlouhá léta po své smrti byla uctívána již jako svatá, avšak svatořečení se dočkala až v listopadu 1989. Tím zůstává navždy spojena s vývojem následných událostí a stává se symbolem vytoužené svobody.
Při vernisáži, kterou byla výstava zahájena, pohovořili pracovníci muzea o vzniku záměru, postupné realizaci i problémech se sháněním potřebných dokumentů a dalších upomínkových předmětů potřebných k výstavě. Nakonec se jich sešlo značné množství. Všem za pomoc poděkoval ředitel muzea. Své příspěvky přednesl také pan děkan Mareš od sv. Mikuláše, který v tehdejší době studoval v Římě, a paní ředitelka místní hvězdárny. Ta seznámila přítomné hosty s planetkou, jež je po sv. Anežce pojmenována. Poděkování se dostalo i autoru knihy „Fragmenty římské“, která patří mezi vystavené dokumenty a přibližuje podrobnou reportáž přímého účastníka na kanonizaci v Římě.
Nahlédneme-li do výstavních prostor přízemní chodby muzea, najdeme v jednotlivých sekcích mnoho zajímavých obrazů:
● Přemyslovci – rozmach a vrchol jejich moci;
● Doba Anežky Přemyslovny, její životní těžkosti a vzdělání;
● Svatý František z Assisi (1182-1226);
● Anežčin klášter klarisek a minoritů, kostel Na Františku v Praze;
● Svatá Klára a další vzdělané a charitou známé ženy tehdejší doby;
● Kláštery v Českém Krumlově;
● Obrázky ze života sv. Anežky, její vyobrazení, legendy a zázraky;
● Cesta ke svatořečení, význam pro současnost i budoucí dobu;
● Mezi zajímavosti patří zapůjčený hábit klarisek a minoritského mnicha.
● Celkový obraz dotváří i socha sv. Anežky z hořického pískovce, vytvořená v roce 2004. Jejím autorem je Bohumil Ranný ze 4. ročníku kamenosochařství SUPŠ Anežky České v Českém Krumlově.
K propagaci výstavy byla vydána jednoduchá skládačka s podrobným popisem Anežčina života a také kovové připínací placky s Anežčiným portrétem Na skládačce je vyobrazení okenní vitráže z kostela sv. Anežky v Českých Velenicích. Hned v prvních dnech výstava přitáhla pozornost zejména školních skupin. Pro ty nejmenší děti byly také připraveny omalovánky.
František Růžička, České Budějovice
Socha sv. Anežky