Jdi na obsah Jdi na menu
 


Země živitelka ‒ František Růžička

19. 9. 2019

Letošní již 46. ročník novodobého „Mezinárodního agrosalonu 2019 v Českých Budějovicích“ (dříve jen „Země živitelka“) právě skončil. Na výstavišti panuje čilý ruch, mechanici a dopraváci mají plné ruce práce s demontáží vystavených mechanismů, likvidací potřebného zařízení i odvozu ustájeného zvířectva. Poohlédněme se o několik kroků zpět na začátek letošní akce, která byla jako vždy dlouhodobě plánována a připravována.

Úvodní slovo pro návštěvníky předem připravil ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman. Na zdejším výstavišti se schází nejen zemědělci, ale i široká veřejnost… „Úctu a podporu si naši zemědělci a potravináři určitě zaslouží. V posledních letech se musejí potýkat s extrémními výkyvy počasí a dlouhodobým suchem. Letos poprvé se věnujeme tématu samostatnou konferencí „Voda“, kterou pořádá MZ. Sucho je také příčinou kůrovcové kalamity, kterou spolu s následnou obnovou lesů intenzivně řešíme. Vláda schválila také podporu nestátním vlastníkům lesů na zmírnění dopadů této kalamity… Problém, který zajímá spotřebitele, je dvojí kvalita potravin. Nelze připustit, aby někdo dostával potraviny horší kvality. Proto byla do legislativního procesu předložena novela zákona o potravinách… Zvláštní ochranu si zaslouží půda. Zachovat ji v dobré kondici, dodržovat podmínky ochrany proti erozi a dodávat organické hmoty do půdy. Je potřebné velké souvislé plochy rozdělit ochrannými pásmy… Vím, že práce zemědělce není snadná. O to více si jí vážím a upřímně za ni děkuji…“ (výňatek)

Předseda představenstva VCB Ing. Mojmír Severin ve svém úvodním slově uvedl, že se letos představí nové vývojové trendy v rámci celého zemědělského a potravinářského sektoru. „Jako podtitul jsme zvolili: „Výzvy českého zemědělství“. Na připravených panelech je dokumentace s hlavními událostmi, které měly vliv na polistopadový vývoj našeho zemědělství… K vidění budou mnohé zajímavé stroje. Například AERO L-60 BRIGADÝR nebo TERRAGATOR (rozmetadlo). Po loňském Čmeláku přistane Brigadýr z 50. Let, používaný v zemědělství… Bohatý program připraví Národní hřebčín Kladruby nebo Zemský hřebčinec Písek. Představí se nejmenší evropské plemeno skotu Dexter. Exponáty představí Národní zemědělské muzeum… Nezapomene se na dětský zemědělský svět ani na lesní pedagogiku. Poprvé bude v provozu pavilon nejlepších vín. Loňský 45. ročník byl výjimečný a přilákal velké množství návštěvníků. Jistě i letos přispějeme k popularizaci výsledků celého zemědělství i k propagaci kvality českých potravin…“ (výňatek)

Ve stručnosti k průběhu celé akce:

Čtvrtek (22. 8. 2019) – Slavnostní zahájení za účasti významných hostů v Pivovarské zahradě. Doprovodný program s Agrární komorou, jezdecké hry, chovatelská ukázka koní, přehlídka plemenných krav, ukázka výcvikové hodiny žáků z Kladrub…

Pátek – Program Českomoravské myslivecké jednoty, ukázky sokolnictví, myslivecké troubení. Ukázky využití koní (hřebčinec Písek), přehlídka plemen koz a ovcí, ukázka práce ovčáckých psů…

Sobota – Národní dožínky se slavnostním průvodem, zahájení v Pivovarské zahradě. První jihočeská aukce jalovic masných plemen, ukázky jízdárny a poslušnosti koní, další předvádění plemen, největší objev zemědělství (výstava)…

Neděle – Bohatý doprovodný program v novém Pavilonu T1, kulinářská show, BIO potraviny v obchodech, ukázky stříhání ovcí, dojení koz, ukázky využití koní…

Pondělí – Nebylo modré, ale pod modrým nebem se povětšinou opakovaly již zmíněné programy.

Úterý – Rybářské závody na výstavištním rybníku, Český rybářský svaz, pruty k zapůjčení na místě zdarma. V odpoledních hodinách losování o ceny, vystoupení a představení výrobců. Pro dobrou náladu zahráli DUDÁCI (SZIF). V průběhu předchozích dnů i další soubory Květovanka, Jihočeská Podhoranka, Třeboňská dvanáctka, Otavanka…

Kdo přišel, mohl ochutnat, nakoupit… ceny opět po průběžném zdražení. Plné vstupné 160, zlevněné 90, školní výpravy 40, rodinné 340 Kč. Při nákupu online o dvacku lacinější. Parkování auta 120, dodávky 180, motorky 60, autobusu 180 Kč/den… Kde jsou doby, když na „Živitelku“ chodily brigády socialistické práce, skupiny ČSVTS či jiné organizace – především za účelem dobrého (levného) jídla, konzumace alkoholu a nákupu uzenin z bratrské NDR? Vstupné ZDARMA. Počet autobusů z venkova se nikdy nezjišťoval, ale nestačila pro ně ani celá náplavka za Dlouhým mostem. Velice oblíbený kulturně-společenský zážitek pro pracovníky socialistického zemědělství. Náklady hrazeny z FKSP.

***

Záštitu nad letošním 46. ročníkem převzal prezident ČR, předseda vlády ČR, ministr zemědělství, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, primátor statutárního města České Budějovice, prezident Agrární komory, prezident Potravinářské komory, předseda Zemědělského svazu, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků, ministryně pro MR, rektor Jihočeské univerzity, hejtmanka Jihočeského kraje, rektor České zemědělské univerzity. Čest Vašemu poslání!

***

Zcela na závěr, ale spíše původní začátek. První ročník „Země živitelky“ se konal v roce 1973. Ale již v roce 1960 se konala krajská výstava „Zemědělství 1960“, současně byly započaty práce na výstavbě nového areálu. Snad v inspiraci na EXPO 58 v Bruselu. V průběhu šedesátých let zájem o pokračování této akce upadl, dokonce se uvažovalo o zrušení celého areálu a výstavbě sídliště, neboť město se potřeboval rozrůstat na druhý břeh Vltavy. Po čase znovu popularita výstavy narůstala, zejména pak pro možnost nákupu nedostatkového zboží (elektrospotřebiče, uzenina z NDR). Kdo ze starších by nezavzpomínal na halu „Surabaja“ a další oblíbená místa s grilovanou rybou nebo uzeninou. Znovu připomeňme – levnou na tehdejší platovou hladinu… S rokem 2012 přišla rozsáhlá revitalizace areálu, sanace, regenerace zeleně. Část areálu ale pohltila stavba rozsáhlého komplexu TESCO… Za celou historii se zde vystřídal bezpočet návštěvníků, obchodníků, politiků z ČR i zahraničí. I letos zde bylo více než sto tisíc návštěvníků.

Závěr: Ale byly tady také orgány státní inspekce. Hodnocení více než nelichotivé. K počtu kontrolovaných subjektů bylo v loňském roce cca 60 % nevyhovujících a pokutovaných. V letošním roce již 73 %. Bravo těmto živnostníkům a podnikavcům, kteří dodávají výhradně zdravé výrobky svým zákazníkům! (Někteří totiž neměli v pořádku jen své „papíry“.)

František Růžička (Hlas svědomí)

p1550588.jpg

Jenom "malá" mechanizace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář